Tukuma novada Izglītības pārvalde

Home Projekti Programma "STOP 4-7"

 

 unnamed 600X

 

 Programmas koordinators  -  Liene Stepiņa,Izglītības atbalsta centrs, e-pasts: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tālr. 20016039

 

Aicinām piedalīties atbalsta programmā „STOP 4-7"

Tukuma novada Izglītības pārvaldes Izglītības atbalsta centrs aicina ģimenes, kurās aug 4 līdz 7 gadus veci bērni ar uzvedības problēmām (dusmīgs, viegli aizkaitināms, pārkāpj noteikumus, ignorē vecāku vai skolotāju teikto, neievēro lūgumus u.c.) kopā ar bērna skolotājiem piedalīties multimodālā agrīnās intervences programmā STOP 4-7.

Atbalsta programma veidota balstoties uz līdzīgu ārvalstu programmu veiksmīgu pieredzi, tā aprobēta Latvijas kultūrvidē un ir zinātniski pierādīta tās efektivitāte (bērnu uzvedības problēmas samazinās, uzlabojas bērnu sociālās prasmes, un bērni spēj labāk pielāgoties videi, vecāki un skolotāji iemācās izmantot veiksmīgākas un situācijai atbilstošākas audzināšanas stratēģijas).

Programma paredzēta bērniem vecumā no 4 līdz 7 gadiem, un tā ietver:

- 2 izvērtēšanas konsultācijas;

- 10 sociālo prasmju treniņu nodarbības bērniem (viena nodarbība nedēļā) un 10 vakara nodarbības vecākiem;

- 4 nodarbības ar bērnu pedagogiem;

- individuāls atbalsts bērniem, vecākiem un/vai pedagogiem atbilstoši vajadzībām;

Nodarbības vadīs pieredzējuši un speciāli apmācīti psihologi un pedagogi.

 

Nodarbības sāksies 2023.gada oktobrī. 

 Lai pieteiktos dalībai programmā, lūgums rakstīt uz e-pasta adresi koordinatoram Lienei Stepiņai Tukuma pašvaldībā, e-pasts: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tālr. 20016039

 

Par programmu

 

Lai sniegtu atbalstu bērniem, viņu vecākiem un pedagogiem, Izglītības pārvalde ir iesaistījusies programmas “STOP 4-7” īstenošanā. Programma tiek īstenota, izmantojot valsts un Tukuma novada Domes piešķirto finansējumu. Aicinām vecākus, kuru bērni ikdienā saskaras ar dažādām uzvedības grūtībām, nepalikt vieniem un pieteikties dalībai programmā, kas vērsta uz bērna sarežģītas uzvedības mazināšanu.

Programma “STOP 4-7” ir veidota bērniem vecumā no 4-7 gadiem, kuriem ir uzvedības grūtības, kā, piemēram, dusmas, viegli sakaitināms garastāvoklis (zaudē savaldīšanos, ātri apvainojas u.tml.), strīdīga/izaicinoša uzvedība (strīdas, ignorē noteikumus, kaitina citus, vaino citus u.tml.), agresivitāte (sit, kaujas, met/plēš mantas u.tml.).


Programmas “STOP 4-7” mērķis ir mazināt bērnu grūto uzvedību, dodot vecākiem zināšanas un praktiskas idejas, kā ikdienā pielietot pozitīvo audzināšanu, kā arī bērniem grupu nodarbībās mācot prasmes, kā veiksmīgāk tikt galā ar situācijām, kas izsauc viņos problemātisko uzvedību.

 

Programmas darbības princips:

1) 10 nodarbības bērniem – 1 nodarbība nedēļā, katra ilgst 6 stundas (kopā 10 nedēļas)

2) 10 nodarbības vecākiem – 1 nodarbība nedēļā, katra ilgst 2 stundas (kopā 10 nedēļas)

3) 4 nodarbības bērna vidē (pirmsskolas iestādē) – 1 nodarbība divās nedēļās, katra ilgst 3 stundas (kopā 10 nedēļas)

 

BĒRNIEM programmas ietvaros MĀCĪSIM:

• Sadarboties;

• Komunicēt;

• Iekļauties nodarbībās;

• Sekot norādījumiem;

• Būt draudzīgiem un laipniem;

• Risināt problēmas;

• Pazīt un regulēt emocijas;

• Vadīt stresu.

 

VECĀKIEM UN PEDAGOGIEM programmas ietvaros sniegsim atbalstu un zināšanas, kā:

• Vērot un izprast uzvedību;

• Veidot atbalstošu, strukturētu vidi;

• Pozitīvi pastiprināt jeb apbalvot vēlamo uzvedību;

• Nejauši neapbalvot problemātisko uzvedību;

• Sniegt skaidrus norādījumus;

• Būt konsekventiem un disciplinēt;

• Izmantot saudzīgu un efektīvu sodu sistēmu (ignorēt nevēlamo uzvedību, veidot pārtraukuma laikus, izmantot nevēlamās uzvedības seku principu);

• Regulēt savas emocijas.

 

Būtiski FAKTI par “STOP 4-7”:

* Programma balstās uz TRĪSPUSĒJU SADARBĪBU. Vecāku un skolotāju līdzdalība un sadarbība ir būtiska programmas daļa.

* Programma ir ZINĀTNĒ UN PĒTĪJUMOS BALSTĪTA. Programmas saturs veidots uz pētījumu par bērnu uzvedības problēmu attīstību atklājumiem un Oregonas Sociālās mācīšanas centra klīniskās darba pieredzes pamatiem. Kopš 2016.gada programma ir adaptēta arī latviešu valodā, apmācīti vairāk kā 50 programmas STOP 4-7 treneri Latvijā.

* Programma ir ILGTERMIŅA IEGUVUMS. Bērnu un pusaudžu uzvedības pētījumi rāda, ka antisociālas attīstības riska mazināšanā būtiska ir agrīnā intervence, jo pusaudžu vecumā intervence antisociālas, deviantas vai riskantas uzvedības mazināšanai ir mazāk efektīva un izmaksās dārgāka.

Jau 2020. gada decembra nogalē seši Tukuma novada speciālisti – trīs Izglītības pārvaldes Izglītības atbalsta centa speciālisti un četri speciālisti (trīs pedagogi un viens psihologs) no dažādām Tukuma novada izglītības iestādēm ir uzsākuši apmācības, lai 2021. gada pavasarī, kļūtu par “STOP 4-7” programmas treneriem un uzsāktu programmas īstenošanu Tukuma novadā.  

Vai par dalību programmā ir jāmaksā? Nē, DALĪBA ĢIMENĒM PROGRAMMĀ IR BEZ MAKSAS! Taču svarīga ir vecāku vēlme un interese iesaistīties projektā!

Kur pieteikties? Vecākus, kuriem ir vēlēšanās iesaistīties programmā un kuru bērni ikdienā saskaras ar iepriekšminētajām uzvedības grūtībām interesēties pie Tukuma novada Izglītības pārvaldes Izglītības atbalsta centra psiholoģes Katrīnes Dzenes, tel.29703022, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

KOPĀ UZ CEĻA ESAM STIPRĀKI!

 

Informāciju sagatavoja:
Katrīne Dzene
psiholoģe
Tukuma novada Izglītības pārvaldes
Izglītības atbalsta centrs 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd